„Ла Верита“ пишува дека Заев учествувал во купопродажба на гласови на избори

Под насловот „Купопродажба на гласови во Македонија“, италијанскиот весник Ла Верита објави нова афера – купување на гласови на струмичани за време на парламентарните избори во 2014 кога екс премиерот Зоран Заев беше градоначалник на Струмица.

 Според наводите изнесени во Ла Верита, во тргувањето со гласови, покрај градоначалникот Зоран Заев, учествувал и неговиот брат Вице, но и други две лица, блиски пријатели на семејството Заеви, а сега високи функционери на СДСМ – Марјан Даскаловски и Зоран Георгиев. 

Иако, СДСМ не победи на парламентарните избори во 2014, токму тој изборен циклус според Ла Верита, го одбележал почетокот на институционалната криза во Македонија.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.01.2020 - 15:47

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега