Курти: Сакаме договор, но се чини дека Вучиќ и Белград не го сакаат

 

„Сакаме договор, одиме на дијалог. Се чини дека Белград и Вучиќ не сакаат договор“, изјави косовскиот премиер Албин Курти.

Во интервју за сараевски N1, Курти рече дека во последната година Косово бележи „историски раст“ и додаде дека тие ја подобриле својата позиција за 17 места според Транспаренси интернешнал, во врска со борбата против корупцијата, но и слободата на медиумите.

„Што се однесува до владеењето на правото, ние сме први на Балканот. Значи Косово е нормална земја со напредок и развој, но нашите односи со Србија не се нормални. Не се работи за Косово, туку за Србија да не е нормална земја. Тоа е автократија со многу широки и блиски врски со Кремљ. За време на владеењето на СНС Србија стана провинција на Русија и затоа ситуацијата на Балканот е опасна, бидејќи освен што се бориме против хегемонијата на Белград, тука е и Русија. Косово има своја војска и полиција и е многу подемократска земја од Србија, а независноста на Косово е многу поголема отколку во Србија која е зависна од Русија. Во однос на економскиот раст, ние сме пред Србија. Во Србија опозицијата не може да победи, а на Косово ние како опозиција докажавме дека можеме да ја преземеме власта. Тоа е главниот тест за демократијата. Знаете дека опозицијата нема шанси да победи и во Русија. „Ние сме претпазливи бидејќи граничиме со недемократска земја“, рече Курти.

На прашањето зошто не е дозволено формирање на Заедница на српски општини, Курти рече дека за нормализација на односите „треба да имаме меѓусебно признавање во центарот на договорот“.

„Ако Белград каже дека тоа нема да се случи, тогаш тие се против договорот. Косово нема да дозволи Република Српска внатре во Косово и добро знаеме дека тоа е она што Србија го сака. Имаме горко искуство од БиХ и многу внимаваме Србија да не го копира тој модел на Косово“ – додаде тој.

30.11.2022 - 23:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега