Курц си оди, ама џебот ќе му е полн: Му следува плата од 11.000 месечно

По целосното повлекување од политичката сцена на Австрија, поранешниот канцелар Себастијан Курц ја губи платата на шеф на пратеничкиот клуб, но делумно, а не веднаш.

Бруто платата на првиот човек на пратеничкиот клуб изнесува 15.182 евра месечно.

Курц сега има право да добива 75 отсто од последната плата, која во овој случај би била повеќе од 11.000 евра, за шест месеци.

За тоа време Курц може целосно да се посвети на семејството и наоѓање нова работа.

Меѓутоа, за да ги добие тие пари Курц мора да поднесе барање, бидејќи тие приходи не се исплаќаат автоматски. Засега не се знае дали ќе го стори тоа.

03.12.2021 - 10:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега