Купила крема од аптека, а сега се борат за нејзиниот живот- жена од Калифорнија добила труење со жива

Жена од Калифорнија е хоспитализирана во полукоматизирана состојба, откако користела крема за лице од Мексико, која била со отрови метали.

Нејзиниот син изјавил дека таа е во болница од јули, а примена е со трнење на раце и нозе, отежнато говорење и проблеми при одот, а состојбата и се влошила.

Докторите велат дека таа имала 2.630 микрограма жива во литар крв, што е 500 пати над дозвленото.

Здраствените работници велат дека 47- годишната жена кремата ја купила во аптека а била произведена во Мексико.

Живата понекогаш се користи за избелување на кожата или отстранување на старечки пеги, иако е отровна.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.09.2019 - 11:57

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега