Крит утрово погоден од три земјотреси

Три земјотреси со јачина од 3, 3,4 и 3 степени според Рихтеровата скала се случија во раните утрински часови во средата јужно од Крит, во морската област.

Првиот земјотрес беше со јачина од 3 степени.

По него следеше нешто посилен земјотрес со јачина од 3,4 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил на 48 километри од градот Палеохор.

Третиот земјотрес со јачина од 3 степени бил на истото место како и вториот, на длабочина од 12,9 километри.

Засега нема информации за повредени или материјална штета.

19.06.2024 - 09:20

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега