Кожа без недостатоци: Совршен трик за лекување на проширени вени, болки во мускулите и целулитот

Целулитот е чест проблем, а дури 90 отсто од луѓето над 18 години имаат целулит. Најчесто се појавува на нозете и доста потсетува на кора од портокал.

Еден од најделотворните антицелулитни лекови е рузмаринот во алкохол.

Рузмарин во алкохол ќе ви помогне кај следниве здравствени проблеми:

Целулит

Против настинка и грип

Болка во вратот

Модринки

Проблеми со циркулација и проширени вени

Спречува губење на коса

Болки во мускулите, болки во зглобовите и ревматизам

Потребно ви е:

1 гранче свеж рузмарин, лист и цвет ако е можно

Алкохол (медицински алкохол, но може и ракија)

1 стаклен сад

Ако е можно, целата билка исецкајте ја на помали парчиња и ставете ја во сад или помало стаклено шише. Прелијте ја со алкохол до врвот. Добро затворете ја и оставете ја 15 дена на темно место.

После тоа процедете ја и ставете ја во стаклен сад и повторно чувајте ја на темно месо. Ваквата добиена смеса од рузмарин би требало да се користи за масажа на нозете. Најдобро пред спиење да делува во текот на ноќта. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.08.2019 - 20:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега