КОВИД-19: Колку активни случаи има во Вашиот град?

Досега во земјата се направени вкупно 2.128.711 тестирање на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 331.988, бројот на оздравени пациенти е 318.599, на починати е 9.398, а бројот на активни случаи изнесува 3.991

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      156575, Активни   1562
Куманово    17661, Активни    162
Битола      17124, Активни    267
Прилеп      15023, Активни    183
Тетово      14169, Активни    182
Кавадарци   11581, Активни    171
Велес 10474, Активни    125
Гостивар    10055, Активни    145
Охрид 9760, Активни     226
Струмица    8541, Активни     120
Штип  8504, Активни     91
Кичево      5945, Активни     74
Кочани      5332, Активни     55
Струга      5038, Активни     121
Гевгелија   4654, Активни     64
Неготино    3982, Активни     76
Ресен 2937, Активни     46
Свети Николе      2739, Активни     23
Радовиш     2720, Активни     79
Крива Паланка     2554, Активни     19
Делчево     2026, Активни     11
Дебар 1770, Активни     33
Берово      1757, Активни     22
Валандово   1567, Активни     12
Виница      1430, Активни     15
Пробиштип   1288, Активни     0
Богданци    1060, Активни     14
Кратово     1056, Активни     22
Крушево     993, Активни      30
Демир Хисар 901, Активни      22
Македонски Брод   772, Активни      6
Демир Капија      613, Активни      7
Македонска Каменица     530, Активни      4
Пехчево     493, Активни      0
Дојран      364, Активни      2, информираат од МЗ.

08.08.2022 - 22:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега