Ковачевски: Посакувам спокојно и радосно празнување на светиот еврејски празник - Јом Кипур

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија - Димитар Ковачевски по повод светиот еврејски празник - Јом Кипур упати честитка до граѓаните припадници на Еврејската заедница во која истакна:
„На граѓаните од Еврејската заедница им посакувам спокојно и радосно празнувањето на светиот еврејски празник - Јом Кипур.
Значењето на овој голем празник на покајанието и меѓусебното помирување се истакнува посебно и денес, кога е светот пред новиот предизвик за обединување, заедништво и меѓусебната поддршка околу зачувувањето на мирот и просперитетот за сегашните и за идните генерации.
Нашата заедничка држава, Република Северна Македонија е дом на различности и во тој дух градиме едно општество за сите со меѓусебно почитување на нашите културни посебности.
Нека е за многу години празникот“.

05.10.2022 - 15:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега