Костадинов: За ВМРО-ДПМНЕ е лудило да се покачи минималната плата

Денеска на пленарна седница влегува Предлог-Буџетот за 2020 година. Предлог буџетот е развоен и темелен на реални економски параметри. Со него силно вложуваме во човечкиот капитал. Ова денеска го вели Костадинов од СДСМ.

- Со Буџетот за следната година се обезбедува значителен раст на платите во образованието, во здравството, како и раст од околу 900 денари кај сите 322.000 пензионери. Повикуваме на конструктивна дебата во Собранието и очекуваме сите пратеници до сите политички партии да го поддржат новиот буџет кој е во интерес и на економијата и на граѓаните. Истовремено сакам да им порачам на колегите од ВМРО-ДПМНЕ да престаната со детруктивното однесување и конечно да почнат да работат во интерес на сите граѓани. Ги блокираат реформите во правосудството преку илјадници амандмани само за да ги заштитат криминалците во своите редови. Најавуваат дека нема да гласаат за Законот за одбрана со што му наштетуваат на процесот на нашето зачленување во НАТО, вели тој.

Вели за  ВМРО-ДПМНЕ замислете е лудило да се носат закони во интерес на граѓаните, да растат платите.

- За нив е лудило да се покачи минимланата плата, да се донесе законот за стечајци, да се намалат казните. Треба да имаат предвид во ВМРО-ДПМНЕ дека ова нивно лудило, на штета на граѓаните и нивните интереси, граѓаните ќе го ценат на 12 април, додава Костадинов.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.12.2019 - 14:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега