Корзика: Поради пожари евакуирани 700 лица, претежно туристи

 

Околу 700 лица, во најголем дел туристи, синоќа се евакуирани на Корзика поради шумските пожари. 
Тие се евакуирани, откако ветровите кои дуваат до 120 километри на час ги проширија двата пожара. 
Во местото Пијетракобабр на источниот брег на островот, беснее оган, кој претходната ноќ, во екот на туристичката сезона, се разгоре во Нонца. 
Пожарот го загрози местото Сиско, а неколку регионални патишта се затворени за сообраќај, изјавија очевидци и регионалните власти.

 

 

 

12.08.2017 - 15:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа