Конте: Строгите мерки продолжуваат

Италијанскиот премиер Џузепе конте предупреди дека Италијанците мораат да се придржуваат на строги вонредни мерки додека не се укинат.

На тој начин ги отфрли апелите да се дозволи отворање на трговските продавници.

-Научниците не предупредија да не ги ублажуваме рестриктивните мерки, изјави Конте.

Според него, бројот на новозаразени умрени почнал да се намалува бидејќи Италијанците ги следеле владинтие мерки.

Агенцијата за заштита на граѓанските права денеска соопшти дека бројот на мртви во Италија е помал во споредба со претходните денови, но оти бројот на нови случаи се зголеми.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.04.2020 - 22:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега