Конте ќе побара во ноември да се разговара за датумот?

Премиерот на Италија, Џузепе Конте, изјави дека одлуката на Европската унија да не го отвори пристапниот процес за Северна Македонија и за Албанија ќе биде запаметена како историска грешка.

Италијанскиот премиер се надева дека очајот нема да доведе до најдлабока болка.

Според Ројтерс италијанскиот премиер Џузепе Конте најавил дека ќе побара да се разговара за датумот за преговори за Македонија и за Албанија веќе во ноември.

 

Македонија не доби датум за преговори со Европската Унија. Задутре кај шефот на државата, Стево Пендаровски ќе има лидерска средба поради најновите случувања на политичката сцена. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.10.2019 - 21:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега