Компјутерска стимулација покажува колку брзо се шири вирусот доколку некој кивне во затворен простор

Креирана е комјутерска стимулација за да се проучи колку далеку може да досегне коронавирусот во затворен простор, а резултатите се загрижувачки.

Заразните капки може да заразат здрава личност и откако инфицираната личност ќе си замине од местото на кое кашлала или кивала, пренесува британски „Сан“.

Научниците велат дека најдобар начин за да се заштитите од заразата е да ги избегнувате јавните места на кои има многу луѓе.

-Ако одите на места каде то има многу луѓе задржете се најмалку што можете- советува професор Вили Вуриниен од универзитет во Финска.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

09.04.2020 - 12:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега