Комисијата даде поддршка за „Република Северна Македонија“

Комисијата за уставни прашања  втор ден дебатира за првиот нацрт-амандман од уставните измени.

На седницата денеска Комисијата за уставни прашања го поддржа првиот нацрт амандман на Уставот.

 10 члена гласаа „за“, пет беа против.

Амандманот се однесува на замена на зборот „Република Македонија“ со зборовите „Република Северна Македонија“, освен во во членот 36 каде што името има историски контекст.

 

 

 

08.11.2018 - 12:47

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега