Комбинација на вакцините не е експеримент, напротив се развиваат повеќе антитела

Стравот дека е опасна вакцинацијата со една и ревакцина со друга вакцина е неоснован, пишува агенцијата АГИ, која ги цитира зборовите на советникот на комесарот за вонредни ситуации, Гвид Раси.

"Напротив, мешавината на вакцини ги зголемува антителата. На пример, оние кои се имунизирани со АстраЗенека и ревакцинирани со Модерна или Фајзер развиваат повеќе антитела", рече Раси, кој беше извршен директор на Европската агенција за лекови (ЕМА).

Според него, комбинацијата на вакцини не е нова и не е експеримент што се прави со вакцините против ковид-19.

Вакцините за мешање веќе се користат со, на пример, вакцините против хепатит А.

Агенцијата потсетува дека Италија не е прва европска земја што „комбинирала“ вакцини против ковид-19.

Ова е веќе сторено во Франција, Германија, Данска, Шведска и Англија.

14.06.2021 - 12:34

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега