Колумнист на „Си-Ен-Ен“: Турција не смее да блокира, во спротивно ќе ја исфрлат од НАТО

 

Финска и Шведска сакаат да влезат во НАТО, а Турција е против тоа, па е можно да биде исфрлена од НАТО, вели колумнистот на Си-Ен-Ен, Дејвид Анделман. Тој додава дека веќе имало многу размислувања за нејзино исфрлање од Алијансата, особено откако турскиот претседател пред три години купил руски системи за противвоздушна одбрана С-400.

Во исто време, тој вели дека таквиот потег може да ја ослаби позицијата на НАТО во стратешки важен регион, пренесе РИА Новости.

„ Малкумина сакаат да ризикуваат да ја загубат најголемата постојана армија по САД од НАТО, особено онаа што го контролира стратешкиот Босфор и има пристап до Црното Море“, истакна новинарот на Си-Ен-Ен.

Од друга страна, министерот за надворешни работи на Луксембург, Жан Аселборн, вели дека не верува оти Турција ќе го блокира влезот на Финска и Шведска во НАТО и покрај изјавата на турскиот претседател.

За влез на Финска и Шведска во НАТО мора да се даде согласност од секоја од 30-те земји членки на алијансата. И Ердоган ги прекорува двете нордиски земји дека покажале попустливост кон курдските бунтовници на Курдистанската работничка партија (ПКК), која Турција ја смета за терористичка организација.

17.05.2022 - 13:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега