Која е главната разлика меѓу белите и жолтите јајца - сигурно не би претпоставиле

 

Дали некогаш сте се запрашале во што се состои разликата помеѓу белите и жолтите јајца? Дали знаете дека освен по бојата, тие се разликуваат и според нешто друго. Еве за што се работи.

Немојте да мислите дека тие се разликуваат по квалитет. Тука нема никаква разлика. Смеѓите кокошки снесуваат јајца со жолта боја, а белите јајца ќе излезат од кокошка која има бела боја.

Како и да е, потребно е да водите грижа од каде доаѓаат тие јајца и како се хранети тие кокошки. За жал, голем дел од животните веќе се прехрануваат со разни хемикалии и хормони. Поради тоа, потребно е да се распрашате какви производи купувате.

 

 

 

10.01.2018 - 10:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа