Кога полицијата видела што носи веднаш го привела - Притвор за скопјанец

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 1 од Кривичниот законик.

На 20.03.2019 година осомничениот 23-годишен скопјанец неовластено држел кај себе огнено оружје пиштол со ознака Sig Sauer со калибар од 7,65 мм и една рамка муниција во која имало три куршуми.

Надлежниот јавен обвинител до судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 Скопје достави Предлог за определување мерка притвор за осомничениот, бидејќи постојат околности што укажуваат на опасност тој да се даде во бегство или да го повтори кривичното дело.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.03.2019 - 15:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега