Коцијанчич до Вучиќ: Завршени реформи за Србија да биде дел од ЕУ

Пред приемот во Европската Унија, Србија мора да ги исполни јасно дефинираните критериуми и да продолжи да работи на договорот за нормализација на односите со Косово, изјави за РСЕ портпаролката на високата претставничка на ЕУ, Маја Коцијанчич.

На овој начин таа одговори на пораката на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој вчера во интервју за „Ројтерс“ рече дека во случај на постигнување договор со Приштина, Србија треба да добие јасни гаранции дека ќе стане членка на Унијата до 2025 година.

Европската Унија, потсети Коцијанчич, има два важни елемента врз кои го базира пристапот кога станува збор за проширувањето.

 

 

 

14.09.2018-16:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега