Клиниката за хематологија се огласи по смртта на Тоше Илиевски

ЈЗУ Клиника за хематологија-Скопје  изразува најдлабоко сочувство  до семејството на Тоше Илиесвки за огромната загуба.

- Го разбираме интересот на јавноста за изгубениот млад човечки живот, но истовремено апелираме до сите да ја почитуваме неизмерната тага на неговите најблиски. Единствено што во овој момент можеме да го соопштиме е дека во конкретниот случај се работеше за пациент заболен од Т- лимфобластен Не-ходгкинов лимфом, кој за жал не реагираше на терапијата предвидена со стандрадниот медицинскиот протокол, која се применува како во Македонија така и во сите останати европски и светски хематолошки центри, велат од таму.

Најодговорно тврдиме дека стручно-медицинскиот персонал е секогаш на висината на работните обврски и целосно посветен на згрижување и лекување на пациентите. За жал, медицината се уште нема соодветен одговор во одредени случаи на лекување на  овој вид болести, стои во соопштението.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.04.2019 - 15:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега