Кличко призна: Размислуваме да ги евакуираме жителите на Киев

Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко изјави дека главниот град на Украина се подготвува за се и дека се размислува за евакуација на жителите.

Во интервју за РБЦ-Украина, Кличко побара од секој граѓанин на Киев да разгледа различни сценарија и да биде подготвен, бидејќи, како што наведе, воените податоци покажуваат дека руските сили планираат да продолжат со нападите врз инфраструктурата на Украина.

Кличко рече дека би било голема грешка да не се подготвиме за различни сценарија, пренесува Униан.

28.11.2022 - 11:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега