Ќучук: Земјата да го помине клучниот тестот на демократијата

Политичките сили во Македонија да овозможат земјата да го помине клучниот тестот на демократијата, преку спроведување одговорни и демократски избори, побара денеска известувачот за земјава во Европскиот парламент, Илхан Ќучук.

Тој преку соопштение ги повика властите да обезбедат фер и непречен изборен процес во согласност со меѓународните обврски и стандарди, со соодветна заштита на здравјето, додека политичките партии и релевантните државни тела, како и изборната администрација, граѓанскиот сектор и медиумите ги потсети дека имаат должност да обезбедат транспарентна, веродостојна и објективна изборна кампања, ослободена од дезинформација и заплашување.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

30.06.2020 - 14:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега