Киропрактичар предупредува: Немојте да спиете на вашата десна страна

 

Овој доктор докажа дека доколу спиете на десна страна може да ви се загорчи животот.

Тој е доктор во најдобрите клубови во НБА кошаркарската лига, каде спаси неколку кошаркари од големи маки!

Истражувањето на лекарот што се однесува на начинот на спиење, на многумина може да му го подобри сонот. Доктор Џон Дилард е поранешен директор на „Плејер Девелопмент“ за НБА клубот Њу Џерси Нетс и објавил над 200 снимки и статии кои се однесуваат на подобрувањето на здравјето. Сега ни вели да внимаваме на тоа како спиеме и поентата е добро да се наспиеме, но не со лежење на десната страна.

Главна причина зошто треба да спиеме на нашата лева страна е бидејќи на тој начин му се помага на дигестивниот систем полесно да ја вари храната додека спиеме. Ако спиете на десна страна тогаш се изложувате на голем ризик да добиете киселини и враќање на киселина од желудникот. Тоа е затоа што стомачните сокови и киселините од желидникот на тој начин полесно продираат во вашиот хранопроводник во текот на ноќта.

Спиење на десна страна не е добро и поради лимфниот систем кој е важен дел од имуниот систем. Спиењето на левата страна помага глукозата, протеините и другите важни елементи да влезат во лимфниот систем побрзо. Ова исто така добро ќе влијае на вашето срце и слезината.

Според тоа ако целиот живот сте го поминале спиејќи на десната страна, крајно време е тоа да го промените.

Тој ве советува како да спиете и да не се будите, и притоа телото да ви остане здраво.

 

 

 

22.02.2018 - 22:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа