Кинезите го „окупираат“ Балканот: Во оваа земја „ќе никне“ фабрика за електрични автомобил

Кина наскоро ќе започне со изграда на фабрика за електрични автомобили во Далмација, Хрватска.  

Се најавуваат и до 500 вработувања на различни  позиции, пренесуваат медиумите од Далмација.

Станува збор за електрични автмобили и скутери кои ќе се произведуваат во една од помалку развиените индустриски зони во општина Норинска Кула.

Во општината веќе се работи на инфраструктурата за фабриката.  За почеток ќе биле вработени околу дваесет работници.  

 

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

17.04.2019 - 16:00

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега