Кинез се оженил за мртвата девојка на денот на погребот: „Сакав да и го исполнам сонот“

 

Кинезот Ксју Шинан се оженил за својата девојка која починала и тоа за време на погребот, сакал да и покаже колку многу ја сака.

Имено девојката починаа поради рак на дојка, а на погребот била облечена во бел фустан и била опкрушена со 169 буклетио ружи кои Ксју ги нарачал за неа и ги чистал свадбените завети, објавија локалните медиуми.

Оваа церемонија е одржана на истокот на Кина, а сведоци биле семејството и пријателите на овој пар.

Тие двајцата се запознале преку интернет во 2007 година. Закажале венчавка во август 2013 година и почнале да се подготвуваат, но три месеци подоцна животот им приготвил непријатен пресврт. На Јанг и бил дијагностициран рак на дојка.

По многубројни операции и хемотерапии, состојбата малку и се подобрила, па во 2017 повторно почанел да се подготвуваат за свадба.

Сепак за кратко ракот се вратил и во мај оваа година завршила во болница, била врзана за кревет и често и се кршеле коските, за на крај да падне во кома на 6 октомври, а една недела подоцна е прогласена за мртва.

„На крајот не ме ни препоозна и не се се простивме“ рекол несреќниот човек.

По нејзината смрт тој на интернет открил дека се уште стоела венчаницата која таа сакала да ја порача пред да биде хоспитализирана.

„Иветив дека ќе и ја купам најубавата венчаница, па ден после смртта го направил тоа, а откако отишол да ја купи и му ја раскажал приказната на продавачот тој му ја дал венчаницата за само 1 јуан.

Соејќи така пред нејзиното семејство и прјатели тој рекол:

„Иако денешнова венчавка е задоцнета, таа го исполни снот на Јанг“ по што тој се расплакал.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

23.10.2019 - 15:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега