Кина вети дека ќе обезбеди две милијарди дози вакцини против Ковид-19

Претседателот на Кина, Си Џинпинг денска изјави дека Пекинг ќе се обиде годинава да достави две милијади дози вакцини против Ковид-19 во светот и оти ќе подари 100 милиони дози за најсиромашните држави.

– Кина во текот на годината ќе се стреми да го обезбеди светот со две милијарди дози вакцини против коронавирусот, истакна Си на видео конференцијата за соработка во областа на вакцинацијата.

Кина исто така вети донација од 100 милиони долари за механизмот КОВАКС.

Минатата недела кинеското Министерство за надворешни работи соопшти дека Кина од почетокот на годината доставила над 700 милиони дози вакцини против Ковид-19.

 

 

 

05.08.2021 - 20:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега