Ким тргна кон Владивосток на средба со Путин

 

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун синоќа тргна од Пјонгјанг кон Владивосток на средба со рускиот претседател Владимир Путин.

Ким тргна од железничката станица во Пјонгјанг со своето блиндирано возило, а со Путин ќе се сретне утре, бидејќи со воз ќе патува 20 часа за да помине 1.200 километри.

Државната новинска агенција на Северна Кореја, КЦНА потврди дека Ким со воз отпатува во официјална посета на Руската Федерација.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.04.2019 - 08:51

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега