Ким се плаши од голема катастрофа: Ковид-19 почна да се шири во Северна Кореја

 

21 лице почина во петокот во Северна Кореја бидејќи имаа висока температура, сето тоа по појавата на првите случаи на корона вирус, објави денеска Ројтерс.

Севернокорејските медиуми не потврдија дали новите смртни случаи се предизвикани од Ковид, но државната новинска агенција КЦНА во петокот соопшти дека еден смртен случај бил предизвикан од вирус омикрон.

Водачот Ким Џонг Ун ја нарече сегашната ситуација „голема катастрофа“, објави КЦНА, додавајќи дека 280.810 луѓе се лекуваат поради „симптоми“.

Тој додаде дека ширењето на Ковид ја стави земјата во големи проблеми и повика на општа борба за надминување на епидемијата.

Британската новинска агенција додава дека поради ограниченото тестирање, бројот на регистрирани инфекции веројатно не го одразува вистинскиот број на пациенти, што може да доведе до илјадници смртни случаи во една од единствените две земји кои немаат кампања за вакцинација, велат експертите.

Владејачката Работничка партија имаше итен состанок, по извештаите за 280.000 болни и 27 мртви (шестмина починаа во четвртокот) поради болест од „непознато потекло што почна да се појавува кон крајот на април“, додаде КЦНА.

– Ширењето на оваа малигна епидемија е голем проблем за нашата земја од нејзиното формирање, но доколку не го изгубиме фокусот во спроведувањето на пандемиските мерки и останеме организациски силни, можеме да ја надминеме кризата – рече Ким.

14.05.2022 - 10:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега