Ким лут поради заканите на Трамп - ако не нападнете тоа би било ужасно за САД

Началникот на генералжтабот на севернокорејската војска Пак Џонг Чон вели дека бил разочаран од изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп кој предлагал употреба на воената сила против Пјонгјанг и предупредил дека било каков напад предизвикал брз одговор.

Како што пренесува севернокорејската КЦНА, и лидерот на таа земја, Ким Џонг ун би бил незадоволен од изјавите на Трамп на НАТО самитот, пренесува Ројтерс.

Според кажувањата на Пак Џон Чон, би било жасно за САД доколку Вашингтон покренал напад. Исто така, Северна Кореја би преземала „брзи одвоварачки акции на било кое ниво“.

Трамп во вторникот изјавил дека и понатаму има доверба во Кин Џонг ун, но дека забележал дека тој сака да лансира ракети поради што, вели, го нарекува, „рокит мен“.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

04.12.2019 - 17:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега