Кичевчанец на својот Фејсбук профил објавувал содржини со вонзмирувачка и навредлива содржина

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против 48-годишниот З.С. од Кичево, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

Во периодот од 28.11.2020 до 09.12.2020, во повеќе наврати, преку интернет на социјалната мрежа „Фејсбук“, од својот личен профил објавувал текстови и фотографии со вознемирувачка, навредлива и заканувачка содржина со што поттикнувал омраза и насилство.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.01.2021 - 16:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега