Катимерини: Спомениците Александар и Филип одат за Солун или ќе добијат плочки со објаснување

Спомениците на Александар Македонски и Филип Втори Македонски кои се сместени на плоштадот во Скопје ќе му бидат дадени на Солун, стои во договорот за решавање на спорот за името кој вчера го постигнаа премиерите Ципрас и Заев, објави грчкиот весник „Катимерини“, пренесува САКАМДАКАЖАМ.

Како што информира „Катимерини“, во договорот пишува дека спомениците или ќе бидат однесени во Солун или Македонија ќе мора да постави плочки со појаснување  дека станува збор за симболи од грчката култура.

„Нашите соседи веќе ги сменија имињата на аеродромот, автопатот и стадионот“, вели „Катимерини“.

 

 

 

 

13.06.2018 - 08:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега