Катар за првпат призна: Стотици работници загинаа при работа за Светското првенство во фудбал

 

Шефот на Светското првенство во Катар, Хасан Ал-Тавади за првпат потврди дека стотици работници – мигранти загинале за време на градежните работи поврзани со првенството. Станува збор за, како што рече, 400 до 500 работници, што е неспоредливо поголема бројка од онаа што претходно ја наведоа катарските власти.

Во интервју со Пирс Морган што се емитуваше на TalkTV во понеделникот, Ал-Тавади, на прашањето за бројот на смртни случаи на работници мигранти како резултат на работата поврзана со Светското првенство, рече: „Проценката е околу 400, помеѓу 400 и 500. Немам точна бројка. И една смрт е премногу, тоа е така. Мислам дека секоја година се подобруваа безбедносните стандарди на градилиштата, барем на нашите градилишта, градилиштата за Светското првенство, оние за кои сме одговорни. Апсолутно“, рече тој.

Претходно во ноември, владин претставник изјави за Си-Ен-Ен дека имало три смртни случаи поврзани со работа на стадионите на Светското првенство и 37 смртни случаи кои не биле поврзани со работата на самите градилишта на стадионот.

Гардијан, од друга страна, минатата година објави дека 6.500 работници мигранти од Јужна Азија загинале во Катар откако земјата го доби Светското првенство во 2010 година, и дека повеќето од загинатите работници биле вклучени во опасна работа за ниски плати, често на екстремна топлина. Но, тој извештај не ги поврза сите 6.500 смртни случаи со инфраструктурни проекти на Светското првенство.

Минатата година Ал-Тавади ја оспори бројката, велејќи за „Си-Ен-Ен“ дека бројот на Гардијан е сензационалистички, погрешен наслов и дека во извештајот недостига контекст.

Во меѓувреме, катарскиот владин функционер за Си-Ен-Ен минатиот месец изјави дека бројот на загинати од 6.500 што се припишува на Светското првенство всушност се однесува на сите смртни случаи на странски работници во земјата во период од 10 години. „Ова не е точно и ги игнорира сите други причини за смрт, вклучувајќи болест, старост и сообраќајни несреќи.

Според Амнести интернешнал, работниците мигранти сочинуваат 90 проценти од вкупната работна сила во Катар.

Откако Катар го доби Светското првенство во 2010 година, многу работници мигранти се соочија со одложени или неисплатени плати, принудна работа, долги часови на високи температури и други проблеми.

29.11.2022 - 19:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега