Кардиологот Сашко Кедев се искачи на Матерхорн- еден од најтешките врвови за искачување

Кардиологот Сашко Кедев се искачи на Матерхорн (4.478 мнм) врв кој се наоѓа на границата помеѓу Швајцарија и Италија и еден од највисоките врвови на Алпите. Инаку, Матерхорн е еден од технички најтешките врвови за искачување за кои е потребно психолошка и физичка подготвеност и алпинистички вештини. 

Кедев е познат и признат алпинист и е третиот Македонец кој се има искачено на највисокиот врв на светот Монт Еверест висок 8.848 мнм. Врвот Матерхорн на фотографија ќе го препознаете на чоколадите „тоблероне“. 

 

 

 

20.08.2017 - 14:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа