Каракачанов: Борисов зборува за „два народи“, а самиот Заев за „еден народ“

На Запад покажуваме колку сме активни, а на Бугарите – ништо. Ова е тактиката на С Македонија, но не смееме и нема да отстапиме. Ова го рече поранешниот вицепремиер во владата на ГЕРБ Красимир Каракачанов во интервју за „бТВ“.

Лидерот на ВМРО додаде дека „кога станува збор за националните интереси на Бугарија, немам партнери. Нема мое, нема твое, мора да имаме унифициран став“.

– Не ми се допаѓаше што Борисов се обидува да го пренесе проблемот со политиката кон Северна Македонија на привремената влада – вчера бевме заедно во владата и имавме цврст став, а сега тој се обидува да ја пренесе топката со зборовите „владата може, но не сака“. Не треба да биде така! – се огорчи Каракачанов.

– Борисов не може да зборува за „два народа“ и „две нации“ – што велите кога зборувате за два народа – но самиот Заев зборува за еден народ! Бугарскиот интерес мора да се брани многу силно“ – додаде лидерот на ВМРО.

Бугарската надворешна политика во последните 20 години не се потруди да им ја објасни на Европејците генезата на бугарско-македонскиот спор.

– Ако е бесмислено Соломон Паси да ја фалсификува нашата историја во Македонија, да ги уништува нашите споменици и да ги учи децата на чудни работи, не смееме воопшто да молчиме на ова прашање! Тука, некои луѓе се обидуваат да нè убедат дека не е важно да се брани нашиот интерес – и ние имаме интерес да имаме евро-ориентирана земја што е во согласност со сите закони и се однесува кон нас со почит, додаде Каракачанов.

Според лидерот на ВМРО, „едно од злосторствата извршени од привремената влада и нејзиниот архитект, претседателот Радев, е тоа што во Турција се отвораат избирачки места, а декретот беше објавен истиот ден“.

20.06.2021 - 12:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега