Како точно изгледа еден од честите знаци кој укажува дека имате Ковид-19: Некогаш може да биде единствениот симптом

Докторите предупредуваат дека луѓето треба да знаат како изгледа осипот кој што се појавува во случај на коронавирус.

Сите знаеме дека основните симптоми на коронавирусот се температура, континуирана кашлица, како и губење на сетилото за мирис и вкус.

Меѓутоа, би можеле да бидете во опасност од коронавирусот и доколку го развиете и овој необичен симптом на вашата кожа.

Еден од необичните симптоми кои што укажува на коронавирусот е осип на вашата кожа, кој што вообичаено се појавува во вид на црвени дамки кои што чешаат, се наведува во апликацијата „Covid Symptom Study“.

Точките можат да бидат и благо проширени и најверојатно можат да се задржат до неколку седмици.

Иако осипот може да го погоди било кој дел од вашето тело, најверојатно е дека ќе се развие на лактите и колената.

„Треба да ги сметате за клучна дијагностика и знак за болеста кој што дури може да се појави и кога немате некои други симптоми.

Откриено е дека кај 8.8 отсто од луѓето кои што имале позитивен тест, осипот им бил еден од симптомите на болеста“ - истакнала д-р Вероника Батил од Кингс колеџот во Лондон.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.08.2020 - 21:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега