Како Путин влегува во Крим - потег кој не им се допаднал на Украинците

Рускиот претседател, Владимир Путин со своите пријатели моторџии од „Ноќни волци“ возеше во Крим, кој формално припаѓа на Русија. 

Сепак, овој потег на рускиот претседател не им се допадна на  Украинците.

Путин со моторот „урал“ во приколката го возеше лидерот на Крим, Сергеј Аксјонов.

Украинското Mинистерство за надворешни работи упати протест за посетата на рускиот претседател Путин на полуостровот Крим нарекувајќи ја „грубо кршење“ на суверенитетот и територијалниот интегритет на земјата.

„Обидите на руската страна и мас-медиумите да ги опишат ваквите„ посети “како„ обични “домашни патувања на руските службеници се залудни“, се наведува во изјавата на министерството, додавајќи дека Крим е „составен дел“ на Украина.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.08.2019 - 18:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега