Каде исчезна морето во Сплит?Водата се повлекла а чамците насукани околу прстаништето

Морето во Сплит, утринава го достигна најниското ниво за оваа година, а на фотографиите се гледаат бродови насукани покрај пристаништето.

Според хрватските медиуми морето се спуштило за повеќе од едно метро, во споредба со лани истиот период.

Зимскиот антициклон, односно зголемен притисок на воздухот не се реткост на Јадранот, ни во најстудените делови од годината.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.02.2019 - 14:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега