Јужноафрикански сој детектиран кај лице од Делчево

Африканскиот сој на коронавирусот бил изолиран во Институтот за јавно здравје во Скопје, јавува „Слободен печат“.

Порталот повикувајќи се на информации од високи извори во Министерството за здравство, пишува дека станува збор за случај од месец март.

 

 

Според анализите на ИЈЗ од 1 март до 15 април, кај едно лице од Делчево било детектирано присуството на јужноафриканскиот сој на вирусот Сарс Ков 2. Пациентот е оздравен и повеќе не е ковид-позитивен. Освен за овој пациент досега нема детектирано присуство на јужноафриканскиот сој кај други позитивни пациенти, велат од Министерството за здравство за Слободен печат.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

13.05.2021 - 23:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега