Јовески: Носењето на Законот за ЈО го гарантира правниот тек на истрагите на СЈО

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески во изјава за Телевизија 24 го поздрави донесувањето на Законот за јавно обвинителство околу кој се кршеа копјата меѓу власта и опозицијата.

„Добро е што се донесе Законот бидејќи во него се гарантира правниот тек на истрагите од Специјалното јавно обвинителство, има поголема финансиска независност од претходно и зајакнување на капацитетите со обвинители. Политичките пораки нема да ги коментирам, ние ќе продолжиме професионално да работиме и во иднина“ - рече Јовески.

Законот за Јавното обвинителство беше донесен во неделата, со мнозинство гласови во Собранието.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.02.2020 - 14:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега