Јадете ги почесто: Спречува рак, го успорува стареењето и не дебелее

Кајсијата е едно од нашите омилени видови овошје во кое уживаме во летото, а сега ќе го правите тоа почесто откако ќе дознаете колку е здраво. 

Помага за поголем имунитет на телото, богата е со витамини, го чува видот, со резултатите од многу истражувања е покажано дека го намалува ризикот од карцином, го забавува стареењето и го продолжува животниот век.

Има десет пати повеќе магнезиум од другите овошја, ја подобрува функцијата на мозокот, а содржи и многу фосфор. Помага за спречување на карцином, дегенеративни промени и има витамини кои ја штитат мрежницата на окото.

 

 

 

 

16.06.2017 - 17:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа