Измени: Во кеш плаќање само до 1.000 евра

Во кеш само за плаќања до 60.000 денари - се што е над оваа сума ќе треба да помине како трансакција во банка. Ова го предвидуваат законските измени кои стапија на сила од почетокот на годинава односно од први јануари. 

Претходно, односно пред измената во кеш можеше да се плаќа само до две илјади евра.  Целта на ваквото ограничување е да се намали сивата економија и во крајна цел да се зголеми електронското плаќање, пренесе Фактор.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

05.01.2019 - 22:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега