Избришете ја Фејсбук апликацијата од својот телефон, таа е смрт за вашата батерија

 

Многумина не се задоволни од батериите на паметните телефони,и се жалат на необјаснивото празнење на батеријата и додека телефонот не го користат. Можеби причина за тоа е Фејсбук апликацијата.

Фејсбук на сите мобилни уреди, таблети и се останато важи за цицач на батеријата.

Ако и сами сте приметиле необјасниво празнење на батеријата на вашиот мобилен додека не го користите, а меѓу инсталираните апликации имате Фејсбук, најверојатно тоа е причината.

Порталот Tech World Zone направи тест со Фејсбук апликацијата на Нексус 6П, па споменатата апликација дневно троши дури и до 20 % од капацитетот на батеријата. Тоа се случува и кога уредот е исклучен.

 

 
 
22.11.2016 - 11:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа