Избори 2017

 • Бејта му ја честита победата на Таравари
  29.10.2017 - 21:29
   Кандидатот за градоначалник за Гостивар од редовите на ДУИ, Невзат Бејта, на прес-конференција му ја честита победата на Арбен Таравари. Бејта се заблагодари на сите кои го дале својот...
 • СДСМ слави во Бутел
  29.10.2017 - 21:25
  Според првичните неофицијални партиски информации, кандидатот на СДСМ, Велимир Смилевски, победи во вториот круг од локалните избори.Тој води со 2865 гласа пред Дарко Костовски кој има 2229 гласа во...
 • Бочварски прогласи победа во Штип
  29.10.2017 - 21:19
  Кандидатот на СДСМ во Штип, Благој Бочварски, прогласи победа со околу 1.700 гласови разлика повеќе од неговиот противкандидат на ВМРО-ДПМНЕ и досегашен градоначалник на оваа општина, Илчо Захариев.-...
 • ДУИ објави победа во неколку општини
  29.10.2017 - 21:13
  „Тука сум да ја потврдам веста за големата победа на ДУИ во Тетово, Струга, Чаир, Дебар, Сарај, Липково, Долнени, Теарце и Кичево”, рече лидерот на ДУИ, Али Ахмети, заблагодарувајќи им се на...
 • Пресврт во Штип
  29.10.2017 - 21:05
  Од минута во минута се понеизвесна ситуацијата на вториот круг од локалните избори во Штип. Иако до пред неколку мига во водство беше Илчо Захариев, сега во предност е Благој Бочварски.Тесна е...
 • Пронајдено ливче зад параванот - МОСТ регистрираше нерегуларности
  29.10.2017 - 21:02
  На девет гласачки места во општина Тетово имало прекин на електрична енергија, но гласањето не било прекинато, информира на вечерашната завршна прес-конференција Граѓанската асоцијација МОСТ. Дарко...
 • Ружди Љата прогласи победа во Дебар
  29.10.2017 - 21:00
  На денешниот втор круг од локалните избори дебарчани повторно му ја дадоа довербата на Ружди Љата, кој на оваа функција беше и изминатите четири години.Според изборниот штаб на ДУИ за Дебар, Љата...
 • СДСМ прогласија победа во 10 општини
  29.10.2017 - 20:58
  СДСМ вечерва излегоа на прес-конференција и на вториот круг од Локалните избори прогласија победа во 10 општини.- Првично, во овој втор круг од локалните избори, според првичните резултатити имаме...
 • Спасовски: Македонија горда на одржаните фер, демократски и мирни избори
  29.10.2017 - 20:55
   По долго време Република Македонија е горда што имаше фер, демократски и мирни избори, оцени денеска на прес конференција министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по завршување на...
 • Силјаноски прогласи победа во Македонски Брод
  29.10.2017 - 20:53
  Живко Силјановски, кандидатот за локалните избори на СДСМ за Македонски Брод, според резултатите објавени на официјалната страна на ДИК е во водство со 1.114 гласа, пред својот против кандидат од...
 • СДСМ води во општините во Скопје
  29.10.2017 - 20:50
   Според првичните резултати објавени на веб страницата на Државната изборна комисија, од обработени речиси 30 отсто од избирачките места кандидатите на СДСМ водат во скопските општини...
 • Груевски побара ново СЈО за изборите
  29.10.2017 - 20:47
  На прес-конференција вечерва, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, изјави дека не ги признаваат овие избори кои за нив се нефер и недемократски и дека бараат итни предвремени парламентарни избори....
 • Резултатите од гласањето во сите скопски општини
  29.10.2017 - 20:39
  Според првичните резултати објавени на веб страницата на Државната изборна комисија, во скопската општина Бутел води Велимир Смилевски од СДСМ со 57,08 отсто, пред Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ со 39...
 • Груевски побара итни предвремени парламентарни избори
  29.10.2017 - 20:34
  Никола Груевски денеска на прес-конференција истакна дека не ги признава изборите и побара предвремени избори.Груевски побара организирање предвремени парламентарни избори согласно пржинскиот модел...
 • Јанчев слави победа во Кавадарци
  29.10.2017 - 20:34
  Според досегашните пребројани гласови објавени од ДИК, но кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев е во водство со 2397 гласа пред својот противник Бетаине Китев кој има 2196 гласа во...
 • Груевски: ВМРО-ДПМНЕ не ги признава овие избори
  29.10.2017 - 20:29
  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на прес-конференција вечерва обвини дека изборите биле нерегуларни и недемократски и дека активисти на СДСМ вршеле притисок, а полицијата молчела бидејќи е под...
 • Алијансата објави победа во Гостивар
  29.10.2017 - 20:25
  Во Гостивар на вториот круг од Локалните избори Арбен Таравари води пред противкандидатот Бејта.Според информациите, таравари води со 1.400 гласа разлика. 
 • СДСМ објави победа во Штип
  29.10.2017 - 20:23
  Според неофицијални податоци на партијата, кандидатот на СДСМ Бочварски води во Штип со 800 гласови на 48% преброени гласови.СДСМ прогласи победа во Могила, а во предност според партиски извештаи се...
 • СДСМ објави водство во Кисела Вода
  29.10.2017 - 20:19
  Партиските првични неофицијални податоци од СДСМ покажуваат водство на владеачката партија во Кисела вода, каде кандидатот на таа партија има 2500 гласови повеќе од ривалот од ВМРО ДПМНЕ.Според...
 • ДУИ објави победа во Сарај
  29.10.2017 - 20:18
  ДУИ објави победа во Сарај на вториот круг од Локалните избори кои се одржаа денеска.Според податоците, ДУИ има 9.213 гласови, наспроти БЕСА за кои има 8.034 гласа.

Pages