Итен состанок на СЗО поради новата ретка болест

Ширењето на мајмунската сипаница ја натера Светската здравствена организација (СЗО) да свка итен состанок.

Болеста почна да се шири во западна и централна Африка, а потоа и во европските земји, но и САД и Австралија од почетокот на мај.

СЗО во моментов ја разгледува можноста дали вакцините би биле ефикасни против мајмунски сипаници.

Владата во Велика Британија нареди да се зголеми залихата на вакцината против мајмунски сипаници, па тие очекуваат уште 20.000 дози во следниот период.

20.05.2022 - 20:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега