Италијанските десничари потврдија: Го сакаме Берлускони за претседател на државата

Италијанските централно-десничарски партии потврдија дека сакаат Силвио Берлускони да биде следниот претседател на државата и во заедничката изјава рекоа дека ќе бараат поширока поддршка за него во парламентот.

„Лидерите на коалицијата се согласија дека Силвио Берлускони е вистинската личност за оваа висока функција во овие тешки времиња“, изјавија шефовите на десниот центар по состанокот во римската вила на Берлускони.

Левичарската италијанска демократска партија (ПД), која категорично ја отфрли можноста за поддршка на кандидатурата на Берлускони за шеф на државата, соопшти дека е разочарана и загрижена поради одлуката.

Над илјада парламентарци и регионални делегати ќе почнат да гласаат на 24 јануари, а Берлускони потенцијално му застанува на патот на премиерот Марио Драги, кој исто така се чини дека ја сака престижната позиција.

Ниту еден од двата главни блока нема доволно поддршка за да го протурка кандидатот за шеф на државата, а ПД ги повика сите партии да се обидат да постигнат консензус за личност која не предизвикува толку поделеност како 85-годишниот Берлускони.

Движењето пет ѕвезди, кое има најголем број парламентарци, повтори дека никогаш не може да го поддржи Берлускони, кој беше осуден за даночна измама и сè уште се соочува со судење поврзано со бунга-бунга на развратни забави.

„Денес е неопходно да се остави настрана партиската припадност, сите политички сили мора да се соберат околу личност која може да ги претставува Италијанците и земјата“, рече потпретседателот на движењето Марио Турко.

Централно-десниот блок ги вклучува Лигата, Италијанските браќа и партијата Напред Италија на Берлускони. Иако некои од нивните поддржувачи изразија сомневања за Берлускони, во изјавата ветија дека ќе се обидат да добијат широка поддршка за него меѓу пратениците.

Тие го повикаа и поранешниот премиер отворено да каже дека ја сака функцијата. Зад сцената, Берлускони неуморно води кампања за да ги убеди пратениците да гласаат за него. За таа цел ја мобилизирал и својата медиумска империја.

 

14.01.2022 - 22:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега