Истрагата против криминалната група на Беливук и Миjковиќ: Во Ритопек, освен траги од крв, полицијата пронајде оружје и сеф полн со десетици илјади евра

Во куќата на ужасот во Србија е пронајден сеф, во кој, според претходните оперативни податоци, Вељко Беливук и Марко Миjковиќ го убиле Милан Лепоја. Како што се испостави, во сефот имало неколку десетици илјади евра, но и пакет од петнаесет клучеви.

Куќата во Ритопек, една од тезгите на криминалната група Беливук и Миjковиќ, се снадгледува од крајот на ноември минатата година.

Покрај материјалните докази - траги од крв, средство за хигиенско чистење, работи во дворот каде што било запалено тлото, оперативците пронашле и сеф во оваа куќа. Посебно внимание по отворањето на сефот предизвика голем пакет клучеви за кои сè уште не е познато од што се направени и што има зад вратата што отклучуваат. Судејќи според фактот дека пакетот се чувал во заклучен сеф, тоа секако е од голема важност за шефовите на групата - Веља Невоља и Миjковиќ.

Се сомнева дека клучевите се од разни куќи, викенд куќи и кутии што ги користела оваа криминална група. Клучевите, како што дознаваме, се обични и никој од пронајдените не е специјално направен за специјална брава.

Пронајдено и оружје

Во куќата на ужасот во Ритопек е пронајдено и оружје: пиштол и специјални цевки за снајперисти. Како што се испостави, пронајдениот пиштол е особено важен во истрагата против криминалната група на Беливук и Миjковиќ. Според неофицијални наводи, станува збор за пиштол што полицајците го отстраниле од станот на Беливук во Хумска во близина на стадионот Партизан. Синоќа беа уапсени полициски службеници.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.02.2021 - 14:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега