Испочитувајте го обичајот- ако бројаницата се скине не треба да ја фрлите

Едно од духовните обележја на секој Христијанин е бројаницата. Таа е многу повеќе од обично парче накит, таа е молитва и тоа од најсилните и најстарите.

Секој верник додека се моли со бројаницата изговара молитва, а некои носат и повеќе бројаници на рака, но тоа е погрешно сфаќање.

Една од најчестите дилеми е зошто се носи на лева рака, а не на десна, а одговорот е дека тоа се случува од практична причина. Полесно е да ја држиме левата рака при молитвата.

Ако бројаницата пукне, треба да се запали. Фрлањето на осветени нешта е грев, па затоа се пали како и се друго свето.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.11.2019 - 21:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега