Исчезнала во вселената, тајна која Русија ја крие - никогаш не ја нашле, а сега исплива мормничава снимка од ракетата

Се зборува дека Русија чува снимки од голем број изгубени астронатути во текот на годините, но тие тоа го демантираат.

Несреќата која се случила на почетокот на откривањето на САД и СССР на вселената уште е мистерија која останала без објаснување. Сите главно се сечаваат на успешните мисии и човекот кој оди по Месечината (21. јули 1969 година)

Пред тоа Русија на 12. април 1961 година усоепно испратила во орбитата човек, Јуриј Гагарин, Набрзо стигнал и одговор од САД кои го испратиле Алан Шепард. Напреварувањето започнало и Русија се подготвувала за уште еден лет. Овој пат одлучиле да го срушат рекордот на Гагарин.

Во приказната која е „замрсена“ стои дека Советскиот Сојуз планира да ја испрати првата жена во вселената. Во тоа вреем Американците имале само помали летови во орибата, додека Русите сакале да го испратат својот прв космонаут подлабоко во вселениата.

Мисијата која ја лансирале на 16. мај 1961 година забележала 17 кругови околу Земјата.

Лансирањето поминало добро, но кога требала да влезе во атмосферата, нешто тргнало наопаку. Никој никогаш не дознал што точно се случило.

Меѓутоа снимките од нејзините последни моменти предизвикуваат морници по телото. Русинката сакала да стапи во контакт сио контролорите на летање, меѓутоа одговор не добила.

„Слушајте, слушајте! Разговарајте со мене! Овде е топло, топло ми е“, викала жената. Во еден момент таа прашува дали е тоа опасно, но немало одговор. „Многу е топло, 32, 41...! Гледам оган, да, голем оган! Ќе се срушам! Врело е“, извикувала жената.

Во тој момент снимката се прекинува и не се слуша веќе нипшто. Се чини дека нејзиното враќање не се случило. Ракетата горела, а со неа и жената. Три дена подоцна, вна 26. мај 1961 година, Советот објавил дека вселенското летало не се вратило на Земјата.

Ракетата изгорела, а нејзиното тело н е пронајдено. За тоа никогаш не се зборувало. До денес руската влада негира дека тоа некогаш се случило.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

11.02.2019 - 11:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега