Интересна алатка: Пресметајте си колку пари секој месец во одат за здравствено и пензиско


На интернет има една интересна алатка преку која ќе можете да проверите колку пари секој месец му плаќате на системот кој се потешко функционира.

На пример, ако земате 30.000 денари плата (вие сте среќен човек) на државата вашиот работодавец и плаќа уште 14.995 денари, што би се рекло уште 50%.
Од тие, 8459 денари се за пензиско, 3375 за здравствено осигурување и другото по разни даноци

Пресметајте си само тука додека се возите по вакцини накај Србија.

 

20.06.2021 - 12:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега