Имунологот Каменов: Луѓето кои имаа коронавирус и го конзумираа овој витамин, стануваа на нозе третиот ден

Имунологот Борислав Каменов за N1 изјави дека витаминот Д е најважен за заштита на организмот од коронавируси, како и од други сезонски вируси.

Каменов посочи дека возрасните треба да земат до 10.000 единици од овој витамин за да се одбранат од болести, додека тој број кај помладите е 5000.

„Ефикасноста на витаминот Д е неспорна, и мислам дека тоа е тајната зошто болеста се интензивира во последно време. Бидејќи додека времето беше убаво, додека имаше сонце, ние го добивме витаминот Д преку сонцето. “Оние кои имаат ниско ниво на овој витамин. Сега кога нема повеќе од тој витамин, ние се фокусираме на замена и тоа го правиме во екстремно мали дози. Познавам многу пријатели кои пијат 400 единици, најмногу 1.000, и тие сметаат дека е доволно”. Каменов објаснува дека има препораки кои велат дека младите треба да однесат до 5.000 единици, а постарите 10.000 единици на ден.

Тој посочува дека на пациентите им се потребни огромни дози, како и дека граѓаните сè уште земаат премалку витамин Д.

„Ние не го познаваме доволно вирусот, но треба да го препознаеме нашето тело. Доколку немаме доволно витамин Д, тогаш сме крајно изложени на ризик да се разболиме од „Не велам дека мерките не се важни, но не се доволни за ова време“, рече Каменов.

Тој потсетува дека витаминот Д се препорачува и порано, и дека бројот на пациенти се намали после тоа, но предупредува дека ситуацијата се променила со промената на времето и дека е потребно да се зема.

„Студиите покажаа дека оние кои имаат нормално ниво на витамин Д ретко заболуваат од ковид, а сите оние кои имаат малку витамин Д се разболуваат и многу често умираат“, заклучува Каменов.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

27.10.2020 - 09:51

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега